Idea Innovation

(0216) 706 70 72 

SANALLAŞTIRMA

Sanallaştırma

Sunucu sanallaştırarak birden fazla sunucunuzu tek bir sunucu paneli üzerinde toplayabilirsiniz. Böylelikle sunucularınız için yapmanız gereken ortak işlerde, her biri için ayrı ayrı işlem yapmak yerine, tek bir sunucu üzerinde yaptığınız değişiklikleri tüm sunucularınıza aynı anda uygulayabilirsiniz. Bu kapsamda Idea Innovation olarak size hem zaman tasarrufu sağlayacak hem de veriminizi arttıracak sunucu sanallaştırma hizmetleri sunmaktayız.

line

Ağ ve Güvenlik Sanallaştırma

Ağ sanallaştırma temel ağ donanımından ayrılmış mantıksal, sanal ağlar oluşturma yeteneğidir. Bu, ağın giderek artan sanal ortamlarla daha iyi entegre olmasını ve desteklemesini sağlar. Ağ bileşenlerinin sanallaştırılıp tıpkı fiziksel ağ ile bağlantı yapılmış gibi çalışmasını sağlayan sanallaştırmadır.

line

Sanallaştırma Yönetimi

Sanallaştırma sistemleri kullanıcı ile donanım arasında mantıksal bir katman oluşturarak kullanıcının doğrudan fiziksel sistem kaynaklarına erişmesini engeller. Bu katman kullanıcı taleplerini alarak uygun bir şekilde donanıma ileten, sanallaştırmanın çekirdeği olarak adlandırılan Hypervisor veya VMM (Virtual Machine Monitor) olarak adlandırılan mantıksal bir katmandır.

line

Sunucu Sanallaştırma

Sunucu sanallaştırma; birden fazla fiziksel sunucuyu sanallaştırarak daha az fiziksel sunucu üzerinden çalışmasını sağlayan sanallaştırmadır. Örneğin 5 fiziksel sunucunun sanallaştırılarak 1 fiziksel sunucu üzerinde misafir yani sanal olarak çalışmasını sağlamaktadır.

Misafir olarak isimlendirilen birden fazla işletim sisteminin aynı fiziksel ekipman kaynaklarını (resources) paylaşarak çalışmasını ifade eder.

line

Uygulama Sanallaştırma

Uygulama sanallaştırma; uygulamaların bilgisayarlara kurulmadan sunucu üzerinden çalıştırılıp fakat bilgisayara kurulmuş gibi kullanılabilmesine imkan sağlayan sanallaştırma türüdür. Sistem kaynaklarının yüksek verimlilikle kullanılmasını sağlar. Gereksiz kaynak kullanılmasını engeller.

line

Veri Depolama Sanallaştırma

Depolama sanallaştırma; verilerin sanallaştırılmış bir dosya içinde tutulmasını ifade eder. Veri merkezinde ihtiyaç duyulan fiziksel ekipmanların sayısını azaltır. Veri merkezi ölçeklendirme, raporlama, optimizasyon, yük dengeleme ve esneklik gibi konularda fayda sağlar.

Sanallaştırma sistemleri; kurulum, yönetim, bakım, süreklilik, esneklik, maliyet ve bütçeleme gibi konulara farklı bir bakış açısı getiren ve istisnasi durumlar dışında veri merkezlerinin vaz geçilmez altyapı sistemlerindendir.