Masaüstü Sanallaştırma

Sanallaştırmanın Yararları

Tek merkezden yönetilebilen tüm sanal sistemler daha az personel ile daha kolay ve hızlı şekilde yönetilebilir. Yeni bir sunucu oluşturmak, yedekleme, yedekten kurtarma işlemleri dakikalar içerisinde tamamlanır.

Sanal makineler donanımlardan bağımsızdır, bu nedenle üzerinde çalıştıkları fiziksel sunucular arasında geçiş yaparken sanal makinenin kapatılması gerekmez ve kesintisiz olarak yer değiştirebilir.

İlk olarak elde bulunan fiziksel kaynakların en verimli şekilde kullanılmasına olanak verir, bununla birlikte fiziksel sunucu sayısı azalır dolaylı olarak sahip olma maliyetleri düşer.

Sunucu sayısının azalması ile bağlantılı olarak, büyük veri merkezlerine ihtiyaç kalmaz, soğutma, kablolama, network cihazları ve elektrik maliyetleri de minimuma indirilir.

Herhangi bir problem anında, sanal sunucuları çok hızlı bir şekilde yeniden çalışır duruma getirebilme imkanı vardır.Merkezi yönetim ile tüm sunucuları tek bir merkezden izleme ve raporlama imkânı sağlanır.

Bilgisayar işlemci gücü için, kullanıcıların sadece gerektiği kadar ödeme yapabilmesi avantajı olarak görülebilir. Sanallaştırmanın genel amacı, ölçeklenebilir iş yükünü geliştirirken yönetimsel görevleri merkezileştirmektir.

Sanallaştırmanın genel amacı, ölçeklenebilir iş yükünü geliştirirken yönetimsel görevleri merkezileştirmektir.